Aki teheti lépjen ki a Moratóriumból
Kevesen gondolják át, hogy a törlesztési moratórium alatti időszakban is kamat rakódik a vissza nem fizetett hitelre.
Ezt a futamidő megnyújtásával évente egyenlő részletekben lehet majd visszafizetni (nem tőkésítik), s a havi törlesztő is megegyezik a fizetési stop elrendelésekor számítottal.
Több mint 40 százalékkal nagyobb összeget kell visszafizetnie a személyi hitelesek többségének, ha 2022. június végéig moratóriumban maradnak, míg a legtöbb lakáshiteles 10 százalékkal több visszafizetendő összegre számíthat – derül ki az MNB számításaiból
FONTOS: Aki nem szeretne több kamatot visszafizetni és anyagi helyzete megengedi, annak érdemes minél hamarabb ismét megkezdenie hitele törlesztését - írja az MNB közleményében.
A moratórium ideje alatt a vissza nem fizetett hitel tőkerészére kamatot számolnak fel a bankok. Ez ugyan nem adódik a tőketartozáshoz, tehát nem kell kamatos kamatot fizetni, viszont a futamidő meghosszabbodásával havi egyenlő részletekben kell majd visszafizetni.
A futamidő meghosszabbításával az ügyfelek tovább használják a bank pénzét, tehát összességében több kamatot fizetnek vissza.
A Magyar Nemzeti Bank júniusi közleménye szerint pl. közel 3 millió forinttal nőne meg az összes tartozása annak az adósnak, akinek egyébként még 15 millió forintnyi tőketartozása és 20 évnyi futamideje volna hátra 5 százalékos kamatú lakáshitelénél, s a moratórium elrendelésétől egészen 2022. június végéig igényelné a fizetési stopot. Az ő futamideje (a moratóriumban eltöltött 27 hónapot is beszámítva) összesen 56 hónappal – azaz közel öt évvel – nyúlna meg. 30 éves futamidejű lakáshitel esetében millió Ft-tal és 76 hónappal nő meg a tartozás.
Egy 1,5 millió forintos személyi hitel esetében pedig 344 ezer forinttal többet kell visszafizetni 10 éves hátralévő futamidő esetén 7 százalékos kamatnál, és 46 hónappal nő meg a törlesztési idő, ha valaki a teljes kihasználható időt a moratóriumban tölti.
A futamidővel nem rendelkező hiteltermékeknél – pl. folyószámlahitelkeretek, hitelkártyák moratórium előtt felvett hitelösszegénél – nem kerül sor futamidő hosszabbításra (kivéve, ha a hitelező intézmény ezt az ügyfelek számára kedvező egyoldalú szerződésmódossal lehetővé teszi). Számukra így a törlesztési stop végével esedékessé válik a moratóriummal érintett teljes tartozás megfizetése.
A futamidő nélküli hiteleknél ezért az adósoknak még lényegesebb mérlegelni a tartozás mielőbbi megfizetését.
Az NÓMNB felmérése szerint a moratóriumos háztartások 56 százaléka jelenleg is képes lenne fizetni a hitelét. Az összes programban résztvevő háztartás 27 százaléka pedig képes lenne fizetni, de valószínűleg kérvényezné a hosszabbítást, ha lehetősége lenne rá.
2021. augusztus 31-ig van lehetőség nyilatkozni a kilépésről.
Az MNB honlapján, ügyfélszolgálatán, illetve a megyeszékhelyeken elérhető Pénzügyi Navigátor Tanácsadó irodahálózatában részletes információkat nyújt a moratóriumról és a törlesztési folytatásának lehetőségéről - zárul a közlemény.